Ağlayan kadına kariyer yok!

0

Ağlayan kadına kariyer yok!

Geçmiş yıllarda, kadınların iş dünyasında kabul edilebilmeleri için ciddi koyu renk giysiler içerinde olmaları ve kadınsı davranmamaları gerekiyordu.

1990lardan itibaren kadınlar giderek daha şık ve çarpıcı giysiler seçer oldu.
Artık, kimse onlardan erkek gibi giyinmeleri veya davranmalarını beklemiyor. Ancak, bir nokta var ki hâlâ değişmiyor: Erkek dünyasında ağlayan kadına hoş gözle bakılmıyor. Gözyaşları bir handikap oluşturuyor, hatta kariyer için engel haline gelebiliyor.

Günümüzde erkeklerin ağlaması Batı dünyasında kabul görürken, ağlayan bir kadın olduğunda, zayıf, beceriksiz ve kontrolsüz olduğu düşünülüyor. La Repubblica gazetesinde yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre, kız ve erkek çocuklar 12 yaşına kadar aynı ölçüde ağlıyor. Ancak bu oran 12 yaş üstü grupta radikal bir değişim gösteriyor.

Sonuçlar, kızların erkeklere oranla tam dört kat daha fazla ağladığını ortaya koyuyor. Erkekler büyüdükçe, gözyaşları azalırken, kadınlar büyüseler de çok ağlıyorlar. Gerekçesi ne olursa olsun, iş yaşamında erkeklerle rekabet edecek ve yöneticilik pozisyonlarına aday olan kadınların duygularını saklamaları gerekli.

Öfkelenen, ağlayan, bağıran kadınlar, ciddiye alınmama tehditiyle karşı karşıya kalıyor ve avantajı erkek meslektaşlarına kaptırıyorlar.

Dışarı çıkıp açıl, tuvalete kapanma

Dışarı Çıkın: Ağlamak üzereyseniz, kesinlikle tuvalete kaçıp saklanmayın. Herkes oraya ağlamak için gittiğinizi bilecektir. Bu yüzden, şirketten dışarı çıkın, biraz yürüyüp, açılmaya çalışın.

Yüzleşin: Eğer kaçmayı başaramaz, ağlamaya başlarsanız, sakinleşince yöneticinize gidin ve durumu açıklayın. En doğru formül, “kusura bakmayın, genelde böyle bir insan değilim, duygularıma hakim olamadım” türü bir açıklama getirmektir.

Suç Ortağı Aramayın: Ağlamanızı sağlık sorunlarınıza bağlamayın. Ne olursa olsun, sorunu adet döneminde olmanıza bağlamayın ve suçu hormanlara atarak, zaten “sinirlerinizin ayakta olduğu” ifadesine sığınmayın.

Share.

Leave A Reply