Zayıf notları düzeltmenin yolları

0

Zayıf notları düzeltmenin yolları

Bir ders dönemi daha sona erdi. 15 günlük sömestr tatili öncesi öğrenciler karnelerini aldı. Karnelerinde zayıfı olmayanlar evlerinin kapısını koşarak açtı. Ama kırık getirenlerin de ayakları geri geri gitti. Uzmanlar, çocuğu karnesinde zayıf getiren ailelerin anlayışlı olması gerektiğini söylüyor. Okul başarısının hayat başarısı olmadığını vurguluyor.

Zamanı doğru kullanan, verimli çalışan çocuğun başarıya daha çabuk ulaşacağını söyleyen eğitimciler, ailelerin de çocuğu desteklemesi gerektiğinin altını çiziyor. İşte eğitimcilere göre ikinci dönemde zayıfları düzeltmenin yolları ve ailelere düşen görevler.

Çalışma programı hazırlamalılar
Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun:
Günümüzde gece gündüz ders çalışan öğrencinin yerini etkili ve verimli çalışan öğrenci aldı. Artık öğrenme yaklaşımları ve güncel araştırmalar, öğrenme sürecini yönetebilen öğrencilerin daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Başarılı olmak için öğrencilerin mutlaka zamanı programlamayı öğrenmesi gerekiyor. Bunun için hedeflerini öncelik sırasına koyarak yıllık, aylık ya da haftalık çalışma programı hazırlamalılar. Bu program öğrenme sürecini eğlenme ve dinlenme ile dengelemeli. Kendi hazırladıkları programı takip etmek aynı zamanda kaygı ve stres gibi birçok olumsuz nedeni de ortadan kaldıracaktır.

Aileler öğrencilerin zaman yönetimi becerisi kazanmasına yardımcı olmalı. Öncelikle çocuklarının ilgi ve ihtiyaçlarını bilmeli. Bir çocuğun ailesi ile iletişiminin güçlü olması, hobileri, okulda ve okul dışında verimli ve mutlu zaman geçirmesi gerçek başarı için önkoşul olarak görülmeli.

Akademik başarı hayat başarısı değil
Final Dergisi Dershaneleri Öğretmenlik Koordinatörü Celil Vardar:
Her yıl karne dağıtımından sonra öğrenciler, zayıfları nedeniyle hüsranla eve gidiyor.Unutmamak gerekiyor ki akademik zeka sadece okuldan başarıyla mezun olmayı sağlar. Hayatta başarılı olmak için duygusal zekaya da ihtiyaç var. Duygusal zeka ise hayatta karşılaşılan sorunlar karşısında ortaya konulan tepkiyi belirliyor. Yani bir sorun karşısında doğru tavrı seçebilmek duygusal zeka ile ilişkili. Okulda çok başarılı olmasına karşın hayatta başarılı olamamış, kendi içinde dengelerini kuramamış ve bu nedenle mutsuz bir hayata mahkum olmuş birçok kişi var.

Karneler dağıtıldı. Aileler artık karnedeki notların aslında sadece ders başarılarını yansıttığını, asla bir kişilik değerlendirmesi olmadığını anlamalı. Kendilerinin de aynı sorunları yaşadığını unutmamalı. Ailelerde şimdi geriye dönüp baktıklarında kendi çocukluk ve gençliklerindeki küçük başarısızlıkların hiç de anlamlı olmadığını daha iyi anlayacaklar.

Karnelerden büyükler de ders çıkartmalı
Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Erdoğan:
Karneler sistem hakkında da birçok bilgi verir. Yani karne döneminde öğrenciler kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın da dönüp kendisine bakması gerekiyor. Artık karnede yer alan puanlara göre Türkiye’nin haritası çıkarılmalı. Bütün bölgelerdeki eğitimin her bir kademeye ve derse göre durumu analiz edilmeli. Karnelerden yöneten yetkililere perspektif sunmak için yararlanmalıyız. Ancak böyle neyin yanlış, neyin doğru yapıldığı anlaşılır.

Karneler, varılan noktayı gösteren bir araç olarak görülmemeli. Karnedeki puanlar bir sonuç değil, öğrencinin derslerde kendisine öğretilenleri ne kadar öğrendiğini gösteren bir geribildirim mekanizmasıdır.Karnedeki zayıfları çocuğun eğitiminden sorumlu olan herkesin bu yetersizlikleri gidermek için neler yapabileceğini sorgulaması ve bu konuda üzerine düşenleri yapması gerekiyor.

Share.

Leave A Reply