Bana imajını söyle, sana kariyerinin ömrünü söyleyeyim…

0

Bana imajını söyle, sana kariyerinin ömrünü söyleyeyim…

Çalıştığım iş yerinin bizi katılmaya mecbur tuttuğu bir kursa kadar stil ikonu olabileceğimi hiç düşünmemiştim. Aslında kurs giyim üzerine değildi. Satış ve pazarlama tekniklerini anlatıyordu. Gerçi satış konusunda tekniklerimi fazla ileri götüremediğim için o işten bir süre sonra ayrıldım. Öte yandan nasıl bilmiyorum ama oradan bir stil dersi çıkartmayı becerdim. Eğitmenimiz, satış yapabilmek için öncelikle güven vermemiz gerektiğini vurgulamıştı. Güven verebilmek içinse ilk kural kendine güvenli olmaktı. Bu nedenle her sabah özenle giyinmemizi ve makyaj yapmamızı önerdi Müdürünüz veya arkadaşlarınız için değil, tamamen kendiniz için diye altını çizerek Çünkü onlar sizin nasıl göründüğünüzü zaten biliyor. Ama aynaya baktığınızda bakımsız bir yüzle karşılaşmak, o gün görünmez olup bir an önce eve gitmek için çabalamanıza yol açacaktır.

Biliyorum. Muhtemelen işe gitmek için sabahları erken kalkmanız gerekiyor Bu nedenle, gözleriniz kapalı giyinmiş olmanın verdiği bir salaşlık gününüze damgasını vuruyordur çoğu zaman. Öte yandan, bazı iş arkadaşlarınız vardır ki, saçlarından ayakkabılarına kadar mükemmel görünürler. Üstelik siz, vakit kaybetmemek adına yarım pabuç fırlamışken evden yine de geç kaldığınız halde, onlar ellerinde içecekleri çoktan masalarının başındadır. Biliyorum, onlardan nefret edersiniz. Ben de ediyorum (ediyordum!). Sonra bu nefretin kaynağında onların mükemmel olması değil benim onlar gibi olmayı bir türlü beceremediğim gerçeğinin yattığını anladım. Ki bu tedavi edilebilir bir durum. Eğer tarzınızdan nefret ediyor ve kendinize bir çeki-düzen vermek istiyorsanız, size tam 8 tane önerim olacak. Merak etmeyin, kurallar basit ve maaşınızı kıyafete yatırmanız gerekmeyecek.

1-İyi hissettiren kıyafetler

İLK kural kendinizi kıyafetin içinde iyi hissetmenizdir. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak. Ayakkabılarınız çok şık durmasına rağmen ayağınızı sıkıyorsa kendinizi kötü hissedersiniz, işte bu işin fiziksel sıkıntısıdır. İşin psikolojik sıkıntısına gelince; sırf moda diye aslında hiç giymediğiniz kısalıkta bir etek giydiğinizde kendinizi huzursuz hissedersiniz.

2-Hesaplı taktik

Alışveriş yaparken trendy parçaları daha hesaplı mağazalardan, klasikleri ise daha kaliteli olanlardan seçin. Zira iddialı moda parçalarını bir sonraki sezon tekrar kullanma şansınız çok düşük olacaktır. Ancak klasikleri yani iyi kesimli koyu renk bir ceketi veya iddialı olmayan siyah bir kazağı uzun süre kullanabilirsiniz.

3-Kıyafetlerinizi önceden hazırlayın

KIYAFETLERİNİZİN en güzel göründüğü zamanlar, en ince detaya bile özen gösterdiğiniz zamanlardır. Bu nedenle, kıyafetlerinizi bir gece önceden belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede, kıyafetinizle uyumlu ayakkabı ve aksesuvarları da belirleyebilirsiniz.

4-Marka fark yaratır

Tamam çoğu zaman pahalıdırlar. Ama birçoğu kalitesi ve tasarımıyla fark yaratır. Bu nedenle dolabınızda bir imzalı parça bulundurmaya çalışın. Bir çanta, ceket veya pantolon Markalı bir ürün, kendinize olan güveninizi artıracaktır.

5-Uzman dokunuşu

Bİr giysinin üzerinizde güzel görünmesi için en önemli unsur üzerinize oturuş şeklidir. Aldığınız kıyafetleri bir terziye götürüp rötuşlatmayı ihmal etmeyin. Hatta mağazadan bu konuda yardım da isteyebilirsiniz. Bu angarya bir iş gibi görünebilir. Ama kalçalarınızı sardığı halde beli bol gelen bir etek daha çirkin duracaktır.

6-Kendi tarzınızı yaratın

BİR modacının yaratıcılığına kendinizinkini eklemeyi ihmal etmeyin. Tarzları birbirine karıştırarak ya da uygun bir aksesuvarla beklenmedik sonuçlar elde edebilirsiniz.

7-Dolabınızı gözden geçirin

DolabInIzda sevdiğiniz ve size yakışan kıyafetleri aynı bölüme yerleştirin. Böylelikle birbiriyle kombinleyeceğiniz kıyafetlerin renklerini görmüş olursunuz ve alışverişe çıkarken hangi renge ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz.

8-Duruşunuza dikkat edin

Bazı kadınlar kuğu gibi diye tanımlanır. Bu şekilde tasvir edilmelerine yol açan ise ne giydikleri değil, giydiklerini nasıl taşıdıklarıdır… Dik bir duruş hem sizi olduğunuzdan daha ince gösterecek hem de kıyafetin hakkını vermenizi sağlayacaktır.

Share.

Leave A Reply