Film gibi olay: siz olsaydınız ne yapardınız?

0

Film gibi olay: siz olsaydınız ne yapardınız?

Ne Yakup’tan ne Ali’den vazgeçebiliyoruz

Doğumda çocuklarının Arap bir aileninkiyle karıştığı 4 yıl sonra ortaya çıkan Cüce Ailesi ne yapacağını bilemiyor

Bundan 4 yıl önce işleri nedeniyle Suudi Arabistan’da yaşayan Cüce Ailesi’nin bir oğlu oldu. Çocuğa Yakup adını veren çift, bir süre sonra Türkiye’ye döndü. Ancak Yakup’u gören, baba Cüce’ye, “Bu oğlan sana hiç benzemiyor” diyordu.

İçine bir kurt düşen Cüce, daha fazla dayanamadı ve 4 yıl sonra DNA testi yaptırdı. Bu kadar yıl gözü gibi baktığı, öpüp kokladığı çocuğun hastanede karıştığı ortaya çıktı. Öz çocuğunun adı Ali’ydi. Ve El Müneccim çiftinin yanındaydı. Çocukların değiş tokuş edilmesine karar verildi.

Anne: Gazetedeki resmini öptüm
Cüce çifti şimdi çok zor günleriyaşıyor. VATAN’a konuşan Yusuf Cüce, ne yapacağını şaşırmış durumda: “Ali’yi alacağız, Yakup’u vereceğiz. Söylemesi ne kadar kolay değil mi? Kaç gece Yakup’un başında sabahlara kadar bekledik. Onunla sevindik, onunla ağladık. Öte taraftan öz oğlumuz Ali’yi daha hiç göremedik. Tek kelime Türkçe bilmiyor.

Bana nasıl baba diyecek?” Cüce, çözümü yine birkaç ay önce çocukları karışan Çek Aile’nin yaptığında bulmuş: “Tek çare aynı apartmanda oturmak, çocukların aynı bahçede birlikte büyümesi. Hangi ülke olur karar vereceğiz artık. Zamanla onlara gerçeği anlatacağız. Ama bunun için Suudi Arabistan’ın masraflarımızı karşılaması gerekiyor.

Zaten Suudi Aile, Sağlık Bakanlığı’na dava açtı bile zararımızı karşılaması için.” Anne Funda Cüce de, kabus gibi günler yaşadığını söylüyor: “Gerçeği öğrendiğimizde eşime, ’Yakup’u vermeyelim. Öz oğlumuzu da alalım’ dedim. Çünkü Yakup’u ben büyütüp, besledim. Ondan ayrılmak düşüncesi bana ölüm gibi geldi. Anne yüreği işte… Kendi öz oğlumun fotoğrafını gazetede görünce sarılıp, ağladım. Yüreğim parçalandı.”

‘Yakup’tan ayrılmak çok zor olacak’

Hastanede çocuklarının değiştiğini 4 yıl sonra öğrenen Hataylı çift, gerçek çocukları Ali’yi buldu ama Yakup’tan ayrılmak istemiyor

15 yıl önce Suudi Arabistan’a çalışmaya giden Hataylı 37 yaşındaki Yusuf Cüce, 1996’da Antakya’da 30 yaşındaki Funda Cüce ile evlenerek eşini çalıştığı ülkeye götürdü. Cüce çiftinin Aylin ve Ahmet adını verdikleri çocuklarının ardından üçüncü çocukları dünyaya geldi. Hastaneden kendilerine teslim edilen çocuklarına da Yakup adını veren çift, çevrelerindeki kişilerin çocuğun kendilerine hiç benzemediğini sık sık söylemesi üzerine DNA testi yaptırınca acı gerçek ortaya çıktı.

Yakup’un gerçek çocukları olmadığını anlayan ailenin yaptığı araştırmada, çocuklarının Suudi Arabistan’da doğum sonrası karıştırıldığı kendi çocuklarının bir Suudi aileye verildiğini ve adının da Ali olduğunu öğrendi.

‘Çok çaresiziz’

Antakya’nın Turunçlu Beldesi’nde oturan dede Ahmet Cüce, bu durumun kendilerine şok ve büyük acı yaşattığını ağlayarak anlattı. Yakup’u 4 yıldır kendi öz torunu gibi sevdiğini anlatan Ahmet Cüce, “Yakup bizim torunumuz, ondan vazgeçmek kolay olmayacak” dedi. Ahmet Cüce, duygularını anlatırken şunları söyledi: “Bu olay ortaya çıktığında Yakup, ‘Ben Arabistan’a gitmek istemiyorum, benim annem, babam, dedem, ninem ve kardeşlerim buradalar. Ben oradaki annem ve babamı istemem’ diye ağladı.

Çocukları değişme söz konusu olursa bu bizim için de çocuklar için de hiç kolay olmayacak. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Oğluma orada oturma izni veya vatandaşlık verilip, iki ailenin orada birlikte, birbirlerini görerek yaşama imkanı çözüm gibi görülüyor.”

Torunu olduğu söylenen Ali’nin de baba olarak Suudi Arabistanlı Muhammet El Müneccim’i bildiğini kaydeden Ahmet Cüce, oğlu, gelini ve Yakup’un bu ülkede olduğunu, DNA testleri yapıldığını açıkladı. Yakup’un fotoğraflarını öpen babaanne Samile Cüce de “Ali’ye kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz ama Yakup’u da bırakmak istemiyoruz. Ne olacak bizim halimiz” derken ağladı.

Share.

Leave A Reply