Türkler avrupa için ne yaptı?

0

Türkler avrupa için ne yaptı?

Türkiyenin 40 yıllık AB maratonunda en kritik güne artık sadece saatler kaldı. Ankara bugün 20:00de başlayacak AB Dışişleri Bakanları zirvesinden çıkacak karara kilitlendi. Tam üyelik müzakerelerinin başlaması için Avrupa Birliğinin 24 ülkesinin desteğine rağmen Avusturyanın metne imtiyazlı ortaklığı sokma ısrarı nedeniyle Türkiye son virajı gergin bir bekleyişle dönecek. Ancak bu kez Türk halkının arkasında tüm dünyanın desteği var.

İngiltereden Japonyaya, Çinden Lübnana kadar tüm gazeteler dün Türkiyeye destek mesajlarıyla çıktı. Avusturya basını bile, “Yalnız kaldık” yorumunu manşetlerine taşıdı. Türkiyeye son dönemde en büyük desteği veren İngilterede ise gazeteler AB liderlerine uyarı niteliğinde manşetlerle çıktı.

Telegraph gazetesi başyazısında, tam üyeliğe ve gerçek bir entegrasyona hazırlanmış olan Türkiyenin son dakikada engellenmeyi hak etmediğini vurguladı.

ABnin stratejik seçimi

ABnin önünde stratejik bir seçim olduğunu belirten gazete, “Avrupa, ya Türkiyeyi içine alıp batıyla Müslüman dünyası arasında yeni bir dönem başlatacak ya da iyi niyetli bir ülkeyi radikal bir düşman haline getirecek” uyarısında bulundu. İlk sayfasının büyük bölümünü Türkiyeye ayıran İngiliz The Independent gazetesi ise, “Türkiye, İslamla barış için batının umutsuzca aradığı köprüdür” yorumunu yaparak Türk medeniyetinin tarih boyunca Avrupaya kazandırdıklarını “Müslüman komşumuzu neden kucaklamalıyız?” başlığıyla sıraladı.

Türkler bizim için ne yaptı?

Çok kültürcülük: Osmanlı İmparatorluğu, Anadoludan Cezayire kadar; Hristiyan, Yahudi ve Budistlerin Müslümanlarla birlikte barış ve refah içinde yaşadığı bir yerdi. Türkiyeden başka hiçbir ortak, Batı ile İslam arasında daha iyi bir köprü olamaz. Medeniyetler çatışmasının ilacı Türkiyedir.

Ticaret: Asyanın en önemli kavşak noktalarından birinde bulunan Osmanlı, gemileri ve kervanlarıyla batıya ticaret konusunda bildiği herşeyi öğretti. Bugün de çok büyük bir pazar ve Hazar ve Ortadoğuya rakipsiz bağlantı sunuyor.

Siyaset: Dahiyane devlet bilgisi, göçmen bir toplumu Asya steplerinden Viyana kapılarına kadar getirdi. Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde daha iyi yaşam şartlarına kavuşan Hıristiyan köylülerini bile kendileri için savaşmaya yönlendirdiler.

Sanat: Türkiye bize hat sanatı ve metal işçiliğinin en güzel örneklerini sundu. Çin çömlekçiliği, Fars tekstili ve Venedik tabloları, Türk saraylarından izler taşır. Avrupanın asırlar öncesinde yaşadığı hümanist aydınlanma dönemi de bu açıklık ve sentezin eseridir.

Askeri bilgi: “At üstündeki fırtına” olarak bilinen Türkler, süvarilerini Anadolu ovalarından Balkanlar ve ötesine kadar soktu. Düşmanları Türklerle ancak onların tekniklerini kopyalayarak baş edebildi. Türkler şimdi de NATOnun sadık bir üyesi olarak Avrupa için güven kaynağı.

Yaşam tarzı: Güzel halıların üzerindeki divanlarda oturdular, nargile içip lokum yediler. Yorgun vücutları hamamlarda buharla gevşedi. Osmanlıdaki lüks, Avrupanın bağnazları için büyüleyici bir skandaldı. Ama artık biz de oryantal konforun yaşamın bir parçası olduğunu öğrendik.

http://Vatan

Share.

Leave A Reply